Tenhle článek bude možná bodnutí do vosího hnízda, ale jelikož se na různých frontách šíří všelijaké pomluvy a kdoví co, rozhodl jsem se zpublikovat pár informací, které se leckomu líbit nebudou a někoho třeba naopak potěší.

Celý tenhle krátký příspěvek bude o regulátorech Orion a Xerun (ano, píšu o ESC, nikoliv o motorech, to je zase jiná pohádka). Někdo si toho už možná všiml, někdo možná ne, někdo si toho raději všimnout nechce a někoho by to ani nenapadlo. Je tu věc, která tyto regulátory spojuje. Onou „věcí“ je původ těchto regulátorů, resp. jejich výrobce. Jste překvapení? Nedivím se (já byl taky překvapený), ale je to tak. Orion totiž „své“ regulátory nevyrábí, ale stejně jako i jiní výrobci (např. AlphaCar, SpeedPassion a další) využívají služeb čínského OEM výrobce Hobbywing. Hobbywing je totiž jeden z nejvěších (ne-li ten největší) výrobce regulátorů. Podobnost vzhledu tedy není pouze náhodná. Při srovnávání zjistíte, že jsou stejné i parametry. Liší se max. některé nedůležité vybrané z tolerančních mezí (Xerun 150A vs. Vortex R8pro 180A – burst je ale totožný ;) ).

Srovnejte si sami

Vortex R8pro

Vortex R8pro jinak

Xerun 150A

Cena Vortexu 4700,- cena Xerunu 150A 1900,-.

Srovnával jsem jen jednu řadu regulátorů (pro 1/8), ale „podobnost“ najdete samozřejmě i u regulátorů pro jiné měřítka.

Jak jsou na tom programovací LCD karty 2v1?

Orion

Xerun

Cena karty Orion 1356,- cena karty Xerun je cca 350 korun (+ doprava). Karta je součástí comba od Xerunu zdarma!

Teď se určitě ptáte, že pokud jsou regulátory a karty stejné, jestli je možné použít kartu od Xerunu s ESC Orion. Bohužel to možné není. Software LCD programátorů tomu z pochopitelných důvodů brání. Není vyloučeno, že je mírně odlišný i software regulátorů, ne ale natolik, aby byly např. jiné možnosti jejich nastavení (menu Orion Vortex i Xerun je stejné). Software se updatuje jak u verzí Orion, tak u Xerunů, ale datumy vydání jsem nesrovnával. Reálné rozdíly mezi regulátory, pokud vůbec nějaké jsou, by bylo možné srovnávat pouze v případě jejich kombinace se stejným motorem!

Jedna možnost jak s kartou Xerun programovat regulátor Orion existuje. Jak jsem psal, jedná se o LCD karty tzv. 2v1, tzn., že je možné je použít pro propojení regulátoru s počítačem a v tomto zapojení kombinace Xerun karta – Orion regulátor funguje.

Proč to celé píšu? Protože mně přijde nesmírně vtipné, že někdo považuje regulátory Orion za špičku a ty samé výrobky Xerun za jakousi hobby kategorii :D . Pravdou je, že stará řada od Hobbywingu – Ezrun – nebyl zrovna držák, i když špatné jméno dělal hlavně nekvalitní motor prodávaný v combu (tomu naštěstí odzvonilo). To samé co pro regulátory Ezrun platí i pro starší řadu Orionů, jelikož se i zde jedná o totožné výrobky.

Myslete si že si vymýšlím, myslete si že lžu, ale vězte, že nic z toho co jsem zde napsal nemám z vlastní hlavy. Vše se dočtete i ve světě na různých RC fórech. Stačí jen chtít – vědět.

Update: Pokud někoho zajímá původ bezsenzorových motorů Xerun, tak se jedná o výrobky totožné s brandy TACON, Leopard a dalšími „podobnými“. Motory jsou kopie Neu Castle Creations a mimo horších ložisek, které si může každý vyměnit za lepší, se jim v podstatě vyrovnají.

  2 komentáre na “Xerun vs. Orion a další …”

  1. Ahoj, díky za článek a mám doplnění. Když už začala Mamba vyrábět 1/5 motory, tak nesmí chybět ani Leopard: http://www.hobbypartz.com/1rccarmo.html :)

 Zanechat komentář

(required)

(required)

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Caster Racing Fusion EX-1 Suffusion theme by Sayontan Sinha
„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain